Ajvékolás

atv-policy_agenda_berfejlesztes_2017.pngforrás: atv.hu, Policy Agenda

 

Nagyon meglepő ábra, mondhatnánk, hiszen 15% minimálbér emelés mellett és a versenyképesség, valamint a vállalatok munkaerő piaci pozíciójának a megtartása okán is logikus lenne, hogy kisebb átrendeződésekkel ugyan, de a sárga sáv legyen a legnagyobb az ábrán. Mit a legnagyobb? Konkrétan 15% legyen a legnagyobb szelet!

Mégse nem... Hovatovább, van egy 26 százalékos méretű "nem lesz béremelkedés" körcikk is.

A nyerő szelet pedig az 1-5%. Hogyan lehetséges ez egyáltalán? A helyes válaszhoz tényleg csak annyi kell, hogy elhelyezzük a történetet a hazai gazdaságban.

Januárral már indul a menet, mozgalmas hónap. Február elején már minimálbér korrekció utáni mértékek figyelembe vételével kell számfejteni a bért a munkahelyeken. A multi cégek nagy része a 15%-os emelés közelében sem kapirgál, mert van elég tartalékuk a bérrendszerükben ahhoz, hogy ne kelljen hirtelen és nagyot emelniük. Elég lesz nekik akkor, ha igazi piaci kényszer alakulna ki, hiszen ők diktálnak; gondolják. Tisztelet a kevés számú kivételnek...

Nagyon jó példa erre a Vasas Szakszervezeti Szövetség eredménye a kecskeméti Mercedes gyárban, amivel a 10% fölötti sávot húzta be végül a bérfejlesztésben. Igaz, ehhez kellett egy sztrájk és némi keménykedés is. Persze lesz még egy-két nagyhal az országban, akiket hasonlóan kell majd rávezetni a szükségre, de ahogy szokták volt mondani: ilyen a box!
 

Sztrájk a kecskeméti Mercedesben

 
Sokkal érdekesebb, hogy mi történik a kkv szektorban, ahol szinte nulla a szakszervezeti lefedettség, ahol ténylegesen minimálbér közeliek a fizetések.
 

Hatás - ellenhatás

 
Nyugodtan elmondhatjuk, hogy a kkv szektorban ALIG FOGNAK NŐNI a családok bevételei. Ez elég erős kijelentés, hiszen számos elemző pont bértorlódást emleget, aminek az a lényege, hogy a kkv szektorban nőnek a keresetek és közelítik a versenyszektor nagyobb szereplői által kifizetett bért. Egy frászt! A kutatás, melynek az eredményét a fenti ábra fémjelzi: pont erre világít rá, csak a magyarázat marad el.

Aki ismeri a jó magyar gyakorlatot, az erre csak legyint! Bérfeszültség?! Ugyan! :D

A leleményes magyar cégvezetők rekordidőn belül kiköhögtek olyan "frappáns" megoldásokat, ami meg fogja lepni a dörzsöltebb elemzőket is, időnként még minket is, sajnos... Egy valami fogja menteni a képletet, hogy a munkaerőpiac attól még az elindult makrogazdasági folyamatok szerint fog haladni, és a bérspirál - szerencsére - elkerülhetetlenül folytatódik, sőt a kormányzat utat nyitott a gyorsulásának.

A Policy Agenda kutatásában megkérdezett vállalatvezetők csődről vizionálnak, akik talán azt gondolják, hogy segélykiáltásuk majd kivívja bárkinek: kormánynak, társadalomnak a szolidaritását. Szerintem pedig hagyjuk az olcsó színjátékot! A tücsökként hegedülő hazai kkv vállalkozóknak épp itt az ideje, hogy hozzáedződjenek egy új tőke-munka jövedelmi arányhoz.

Nem állítok mást, minthogy csak ajvékolnak! Megszakad az ember szíve! 

http://www.policyagenda.hu/hu/nyitolap/nem-lesz-jelentos-beremeles-a-kkv-cegvezetok-szerint

A szakszervezetek régóta mondják, hogy azok a cégek, akik nem tudnak érdemben fejlődni, nem elég hatékonyak, azokra ne költsünk el drága közpénzt, ne akarjuk megmenteni őket, hanem szépen menjenek csődbe.

Aztán jöjjenek helyettük versenyképesebb újak.

Amelyik cég az olcsó munkaerő hátán tud csak eredményes vagy sikeres lenni, arra az ég világon semmi szükség nincsen. Az tegye meg azt a szívességet, hogy minél hamarabb tönkre megy!

Persze a magyar cégvezetők és vállalkozók azért nem adják olyan könnyen magukat. Bámulatosan adaptálódtak a hazai viszonyokhoz, és trükközik ki a szabályokat hol eléggé nyíltan, hol csak a jó öreg, a hazai jogrendszerben tátongó kiskapukkal.

 

"Trükkök százai"

 

A szakmunkás bérminimummal kapcsolatos ügyeskedésekről szó is esik az alábbi interjúban, azokra most nem is térnék ki.

http://www.atv.hu/videok/video-20170112-munkaerot-vagy-bedolest-hoz-a-beremeles

 

Viszont nézzük a többi élelmes megoldást:

 

Munkaidő csökkentés

 

Az egyik legkorábban, még tavaly megjelent ötlettípus, hogy 8 óráról szépen lemegy 7 órára a hivatalos munkaidő, esetleg 6 órára, és így tovább... A lényeg, hogy arra a szintre, ami még éppen nem gyanús. Persze ez a lépés alapvetően kockázatos, mert ha a kormány esetleg tényleg veszi a fáradtságot, és felállít egy kommandót, vagy csak csinál néhány ellenőrzést a munkaidő és/vagy a szakmunkás bérminimum kapcsán, akkor bizony ezzel bebukhatnak az érintett cégek.

Viszont a munkaidőt csökkenteni nem tilos! Bár egyes esetekben azért a munkaszerződéseket újra kell szövegezni, de ez ismét csak a kkv szektorban nem szokott gondot okozni. A szakmunkás bérminimum szándékos NEM alkalmazása már merészebb húzás. Arra még a foglalkoztatási államtitkár is rámordult... Egyszer.

A munkaidővel variálás nagy hátránya a munkavállalóra nézve, hogy a valós munkaidő vagy a munkaterhelés ritkán csökken a gyakorlatban, csak az időelszámolás módja ügyesedik.

Eredmény: NEM JUT TÖBB PÉNZ A MUNKAVÁLLALÓHOZ!

 

Bérátrendezés

Ez az igazi ügyeskedés. Ez a megoldás már inkább a középvállalatok szintje. A kollektív szerződéssel nem, de némi kafetériával, pótlékokkal azért már manipuláló szektor nagy részében a konkrét alapbéremelés tényleg eléri a 15%-ot. Ez jó hír. Viszont utána jön a feketeleves! Több helyen a szükséges szintig veszik lejjebb a műszakpótlékot, megszűnik egy-két prémium, alapbéresedik a nem-beteg bónusz, csökken a kafetéria, beépül az év végi jutalom, stb...

Sajnos ez a bérelemekkel sakkozás odáig süllyedhet, hogy akár a szükségesnél is többet vonnak el. Valós veszély, hogy a kormányzati szociális hozzájárulási adó csökkentésének a mértékét is köszönik szépen, elrakják. Több kisvállalat már most attól fél, mit fél: retteg, hogy a felpörgő inflációt nem tudja érvényesíteni az áraiban, és ezért kell pórázra fognia a bérköltséget.

Sajnos ezek az intézkedések jellemzően érzékenyen érintik az embereket. Az egyik legkomolyabb fluktuációs bombát babusgatják ezek a cégvezetők, HR-esek, akik ezt lépik meg. Az ilyen hozzáállás kitartóan apasztja a hazai munkaerő számát. Csökken a morál, a lojalitás, az okozott sebek nehezen gyógyulnak és hosszan tartó sértettség forrásai lehetnek.

Az egyik zsebből a másikba pakolás alig hagy ott növekményt a munkavállalóknál, ami miatt joggal lesznek dühösek a munkatársak!

Eredmény: NEM JUT TÖBB PÉNZ A MUNKAVÁLLALÓHOZ!

 

Fekete kereset arányának csökkentése

Sajátosnak talán nem nevezhető, de ismert jelenség a hazai kkv szektorban, hogy a minimálbérre bejelentés mellett zsebbe megy egy kis mellékes. Ez a munkakörtől függően 10-20e Ft-tól bizony akár százezrekre rúghat. Teljesen logikus kérdés, hogy mit tesz az a (jellemzően) kevés foglalkoztatottal dolgozó cégtulajdonos, akinek sosem látott mértékben nőnek a bérterhei? Mit mond az embereknek, azon kívül, hogy mindjárt tönkremegy, és nem bírja kigazdálkodni az emelést. Nem megy csődbe, azért az valószínű. Sőt, a magasabb minimálbért is ki fogja fizetni, de annyival (AKÁR A BRUTTÓ ÉRTÉKKEL) csökkenti a fekete keresethányadot, hogy a kiadásai ne ugorjanak meg túlzottan!

A folyamat megítélése kettős. Egyrészt a gazdaság fehéredik. Az adókiesés egy része visszacsöpög. Viszont ha a vállalkozó tényleg a bruttót veszi el a dolgozó keresetkiegészítéséből, akkor a dolgozó nemhogy jobban jár, hanem egyenesen veszít az egészen!

Eredmény: KEVESEBB PÉNZ JUT A MUNKAVÁLLALÓHOZ!

 

A megoldás

Teljesen nyilvánvaló, hogy a hazai bérfelzárkóztatás ütemét a multik fogják adni, ahol jellemzően 15% alatti, de enyhébb bérátrendezéssel tarkított megoldások szöknek majd szárba. Néhány kkv vállalkozó is becsülettel ki fogja fizetni az emelt bért, ami szintén alakítani fogja a munkaerőpiacot. Talán ezek a szereplők lesznek azok, akik a csalódott munkavállalókat, vagy a létszám-leépítetteket (mert ilyenek is lesznek) felszippantják. Már ha nem külföldre migrál a magyar...

 

maszsz_logo_400.gif

 

A szakszervezeteken is nagy a nyomás, hogy ezek mellett a tendenciák mellett megpróbálják a lehető legtöbbet kiharcolni, hiszen a "szervezetlen" kkv szektorban a fenti megoldások fognak pörögni. Szerencsére szándék az van. Már csak egy kis tagi aktivitás és némi kormányzati ráhatás kellene. Az előbbiben talán bízhatunk!

http://szakszervezet.net/hu/2014-04-03-13-35-01/1098-a-magyar-szakszervezeti-szovetseg-allasfoglalasa